1. Domov
  2. Služby
  3. Ak cestujete do zahraničia
  4. Oznamy a upozornenia pred cestou

Najnovšie oznamy a upozornenia pred cestou

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že od 15. januára 2024 na území Francúzska platí stupeň bezpečnostného rizika “posilnená bezpečnosť - riziko atentátu” (“sécurité renforcée – risque attentat”).

Odborový zväz Ver.di vyzval pozemný personál spoločnosti Lufthansa na výstražný štrajk, ktorý potrvá od pondelka 19. februára 2024 od 20.00 hod. do stredy 21. februára 2024 do 7.10 hod. rána.

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Bruseli pripomína, že na území Belgicka platí naďalej zvýšený stupeň pohotovosti 3 (z celkovo 4 stupňov) zavedený 18. októbra 2023 po aktoch teroristickej povahy v krajine.

Upozorňujeme cestujúcich, že všetky hraničné priechody na východnej hranici Fínskej republiky s Ruskou federáciou sú uzavreté pre osobnú dopravu.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku z bezpečnostných dôvodov odporúča necestovať do špeciálnej obchodnej zóny v tzv. Zlatom trojuholníku nachádzajúcej sa v Laose na hranici s Thajskom a Mjanmarskom.

Veľvyslanectvo SR v Dillí informuje, že po včerajších zrážkach polície s protestujúcimi farmármi na hranici štátov Punjab a Haryana, počas ktorých boli proti demonštrantom použité vodné delá a slzný plyn, boli uzavreté cestné priechody do hlavného mesta v Singhu, Tikri a v Ghazipure na hranici so štátom Uttar Pradesh.

Vzhľadom na konanie všeobecných volieb v Indonézii v stredu 14. februára 2024 odporúčame občanom SR nachádzajúcim sa v Indonézii vyhýbať sa miestam a verejným priestranstvám s vyššou koncentráciou obyvateľov/podporovateľov jednotlivých kandidátov, keďže nemožno vylúčiť zvýšenie počtu stretov skupín jednotlivých prívržencov, pri ktorých musí zasahovať polícia. 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na pretrvávajúcu mimoriadnu bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela a Palestíny, ktorá vznikla v dôsledku útokov militantov hnutia Hamas z pásma Gazy na Izrael. V tejto súvislosti odporúčame občanom SR necestovať do Izraela a na palestínske územia.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave upozorňuje na možné dopravné obmedzenia na cestách v rámci celej Poľskej republiky.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires informuje, že primárne v regióne Valparaíso, ale aj v regiónoch O´Higgins,  La Araucanía a Biobío sa šíria lesné požiare, ktoré sa zatiaľ nedaria uhasiť.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kišiňove informuje občanov Slovenskej republiky a cestujúcu verejnosť, že vláda a parlament Moldavskej republiky už nepredĺžili platnosť mimoriadnej situácie v krajine s účinnosťou od 1. januára 2024. t.j. v Moldavsku neplatí mimoriadny stav, ako tomu bolo doteraz (od 24. februára 2022).

V rámci protestov v teritóriu Kosova je ohlásená blokáda všetkých ciest vedúcich k administratívnemu hraničnému priechodu Merdare každý pondelok od 12.00 do 15.00 hod.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Hanoji upozorňuje, že v súvislosti s nadchádzajúcimi oslavami príchodu lunárneho nového roka (8. – 14. februára 2024),  je vo Vietname v nadchádzajúcich dňoch potrebné rátať s rôznymi, najmä dopravnými a bezpečnostnými obmedzeniami, zvýšenou dopravnou mobilitou a zvýšenou koncentráciou osôb cestujúcich v rámci krajiny.

V tejto súvislosti je naďalej potrebné brať do úvahy pokračujúce obmedzenia a možné zdržanie pri ceste. Pre plynulý prechod hraníc odporúčame pripraviť si na kontrolu cestovný doklad.

Vláda Federálneho distriktu hlavného mesta Brazília, vyhlásila 25.1.2024 krízový stav v oblasti verejného zdravotníctva v súvislosti s rapídnym šírením epidémie Dengue

Bezpečnostná situácia vo viacerých oblastiach Etiópie zostáva napätá a nepredvídateľná, najmä v dôsledku etnicky motivovaných násilných incidentov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na kritickú bezpečnostnú situáciu v Jemene. V dôsledku občianskej vojny, činnosti teroristických organizácii a vojenskej intervencie koalície arabských krajín došlo k jej vyhroteniu a pobyt na celom území Jemenu predstavuje hrozbu pre zdravie a život.

Prezident Ekvádorskej republiky Daniel Noboa vyhlásil 8. januára 2024 60-dňový výnimočný stav v krajine so zákazom nočného vychádzania od 23.00 do 05.00 hod.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi informuje slovenských občanov plánujúcich cestu do Kene že, registračný systém ETA, ktorý je v prevádzke od 1. januára 2024, je už plne funkčný.

Bezpečnostná situácia v Libanone je komplikovaná, premenlivá a regionálne rôznorodá. Ozbrojený konflikt v prihraničných oblastiach s Izraelom, komplikovaná sociálno-ekonomická situácia, nedostatočné financovanie štátneho sektora a prítomnosť extrémistických a teroristických skupín negatívne ovplyvňujú pobyt v krajine.

1 / 11