Aktuality

Slovenská republika jednoznačne odmieta novú európsku migračnú a azylovú politiku, tzv. Migračný pakt, ktorého súčasťou je aj povinné prerozdeľovanie nelegálnych utečencov. V súvislosti s návrhom legislatívneho rámca, ktorý napriek neúplnej podpore v stredu 10. apríla 2024 europoslanci schválili, to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár.

V Ľubľane sa dnes (26. marca 2024) uskutočnilo stretnutie ministrov zahraničných vecí štátov neformálnej skupiny Central 5 (C5). Pozvanie slovinskej šéfky diplomacie Tanji Fajonovej prijal aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach spolu s partnermi z Česka (minister Jan Lipavský), Maďarska (minister Péter Szijjártó), Rakúska (minister Alexander Schallenberg) a Slovinska (ministerka Tanja Fajon).

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár víta rozhodnutie lídrov členských štátov Európskej únie o otvorení prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou o vstupe do EÚ. Zdôraznil, že ide o významný krok pre posilnenie stability, ekonomickej prosperity a európskej perspektívy pre krajiny západného Balkánu. Rozšírenie Únie o Bosnu a Hercegovinu je rovnako v záujme Slovenska a SR sa dlhodobo zasadzuje o jej integráciu do EÚ.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. marca 2024 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie (GAC). Hlavnou témou rokovania bola príprava marcového zasadnutia Európskej rady, ktorá začne v Bruseli už tento štvrtok a bude mať bohatú zahraničnopolitickú agendu.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok uskutočnil v pondelok 18. marca 2024 telefonický rozhovor s podpredsedníčkou vlády Moldavskej republiky pre EÚ integráciu Cristinou Gherasimovovou. Hlavnou témou bola integrácia Moldavska do Európskej únie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 18. marca 2024 zúčastnil v Bruseli na otvorení Európskeho humanitárneho fóra a následne na marcovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacie členských krajín EÚ boli pokračujúca pomoc Ukrajine, situácia na Blízkom východe a v Bielorusku.

Od štvrtka (14. marca 2024) vstupuje do platnosti rozhodnutie o vyradení slovenského občana Jozefa Hambálka zo sankčného zoznamu Európskej únie. Všetky členské štáty EÚ podporili aktivity slovenskej diplomacie, ktorá sa od nástupu novej vlády Slovenskej republiky pod vedením premiéra Roberta Fica a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára intenzívne zasadzovala o vyradenie slovenského občana zo sankčného zoznamu.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval 11. marca 2024 plánovanú pracovnú návštevu Českej republiky. V Prahe ho prijal minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský a rokoval tiež so šerpom* predsedu vlády ČR pre európske záležitosti a poradcom premiéra pre národnú bezpečnosť Tomášom Pojarom, ako aj s námestníkom ministra zahraničných vecí ČR Eduardom Huliciusom. V rámci prípravy marcového zasadnutia Európskej rady diskutovali najmä o aktuálnych otázkach európskej agendy.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a šerpa* slovenského predsedu vlády Marek Eštok sa dnes (5. marca 2024) zúčastnil na pracovnom stretnutí premiéra Roberta Fica s prezidentom Inštitútu Jacquesa Delorsa a bývalým talianskym premiérom Enricom Lettom. Partneri na spoločnom rokovaní zhodnotili hlavné výzvy jednotného trhu Európskej únie so zameraním sa na skúsenosti a podmienky v rámci slovenského hospodárstva.

Veľvyslanectvo Bulharskej republiky v Slovenskej republike a Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave zorganizovali dnes večer (4. marca 2024) v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave slávnostný koncert, ktorý je súčasťou osláv 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Podujatie „Moderné operné hlasy Bulharska“, ktoré vyzdvihlo vzájomné slovensko-bulharské vzťahy v rámci pôsobenia oboch štátov v Európskej únii, otvoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spolu s bulharským veľvyslancom na Slovensku Vassilom Petkovom.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár dnes (26. februára 2024) otvoril sériu podujatí, ktoré počas tohto roka organizuje rezort diplomacie pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok zastupoval Slovensko na rokovaní lídrov európskych diplomacií aj dnes (20. februára 2024). V Bruseli sa zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. februára 2024 zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci (FAC). Hlavnými témami rokovania ministeriek a ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ bola situácia na Blízkom východe, vývoj na Ukrajine a v africkom regióne Sahel.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a šerpa predsedu vlády SR Marek Eštok viedol 5. februára 2024 v Bratislave rokovanie Strategickej Komisie pre európske záležitosti. Na zasadnutí sa zúčastnili štátne tajomníčky a štátni tajomníci všetkých slovenských rezortov. Marek Eštok ich informoval o aktuálnych európskych témach, ktoré si vyžadujú spoluprácu medzi ministerstvami.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 2. februára 2024 zúčastnil na v poradí treťom Indo-tichomorskom fóre Európskej únie v Bruseli.

1 / 22