1. Domov
  2. Diplomacia
  3. Témy
  4. Situácia v Izraeli

Situácia v Izraeli


Cestovné odporúčanie

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej upozorňuje na pretrvávajúcu mimoriadnu bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela a Palestíny, ktorá vznikla v dôsledku útokov militantov hnutia Hamas z pásma Gazy na Izrael. V tejto súvislosti odporúčame občanom SR necestovať do Izraela a na palestínske územia.


Súvisiace správy

08.04.2024

Bezpečnostná situácia v Libanone je komplikovaná, premenlivá a regionálne rôznorodá. Ozbrojený konflikt v prihraničných oblastiach s Izraelom, komplikovaná sociálno-ekonomická situácia, nedostatočné financovanie štátneho sektora a prítomnosť extrémistických a teroristických skupín negatívne ovplyvňujú pobyt v krajine.

08.04.2024

Úroveň odvetných opatrení po teroristickom útoku Hamasu na Izrael výrazným spôsobom môže ovplyvniť eskaláciu konfliktu na Západnom brehu s priamymi dôsledkami pre Jordánsko. V Ammáne a ostatných mestách sa pravidelne konajú demonštrácie po piatkových modlitbách.

19.03.2024

V súvislosti s aktuálne zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou na Blízkom východe zapríčinenou eskaláciou izraelsko-palestínskeho vojenského konfliktu a jej možnými dopadmi na širší región neodporúčame uskutočňovať akékoľvek cesty do Iránu.

18.03.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 18. marca 2024 zúčastnil v Bruseli na otvorení Európskeho humanitárneho fóra a následne na marcovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacie členských krajín EÚ boli pokračujúca pomoc Ukrajine, situácia na Blízkom východe a v Bielorusku.

20.02.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. februára 2024 zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci (FAC). Hlavnými témami rokovania ministeriek a ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ bola situácia na Blízkom východe, vývoj na Ukrajine a v africkom regióne Sahel.

06.02.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok rokoval 6. februára 2024 v Bratislave s námestníčkou Ministerstva zahraničných vecí a krajanov Palestínskej samosprávy Amal Džaduovou-Šakaaovou. Potvrdil vyvážený prístup Slovenska k izraelskej aj palestínskej strane, záujem o politický dialóg a bilaterálnu spoluprácu.

22.01.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 22. januára 2024 zúčastnil na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacií členských krajín EÚ boli situácia na Blízkom východe a pomoc Ukrajine.

11.01.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár prijal 11. januára 2024 veľvyslankyňu Palestínskeho štátu Safu Chaldíovú zastupujúcu oficiálnu palestínsku administratívu vedenú Organizáciou pre oslobodenie Palestíny. Partneri sa popri témach vzájomnej kultúrnej, ekonomickej a akademickej spolupráce venovali predovšetkým situácii v Pásme Gazy.

22.12.2023

Ministerstvo zahraničných a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta dnešné prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov (OSN) k situácii v Gaze.

23.11.2023

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár 23. novembra 2023 telefonoval s ministrom zahraničných vecí Izraela Eli Cohenom. Témou rozhovoru bola aktuálna situácia na Blízkom východe vo svetle dohody o dočasnom prímerí v Pásme Gazy.