1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Aktivity vedenia ministerstva

Aktivity vedenia ministerstva


Aktuálne

12.04.2024

V rámci spoločného zasadnutia vlád Slovenskej republiky a Ukrajiny dnes (11. apríla 2024) rokoval na Slovensku v Michalovciach minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom. Diskutovali o konkrétnej podpore zo strany Slovenska, predovšetkým v humanitárnej, infraštruktúrnej a energetickej oblasti a rovnako aj pri odmínovaní ukrajinského územia.

11.04.2024

Slovenská republika jednoznačne odmieta novú európsku migračnú a azylovú politiku, tzv. Migračný pakt, ktorého súčasťou je aj povinné prerozdeľovanie nelegálnych utečencov. V súvislosti s návrhom legislatívneho rámca, ktorý napriek neúplnej podpore v stredu 10. apríla 2024 europoslanci schválili, to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár.

10.04.2024 Maďarsko

Zástupcovia Slovenskej republiky a Maďarskej republiky dnes (10. apríla 2024) podpísali v Budapešti zápisnicu z 15. zasadnutia medzivládnej Zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín. Obe strany sa zhodli v 54 opatreniach a odporúčaniach v oblasti kultúry, vzdelávania, hospodárstva či infraštruktúry, ktorých cieľom je skvalitniť život Slovákov v Maďarsku a rovnako Maďarov žijúcich na Slovensku.

10.04.2024 Kuba

Slovenská republika pomôže v náročnej humanitárnej situácii na Kube zabezpečiť pre deti približne 60 ton sušeného odstredeného mlieka. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár dnes (10. apríla 2024) prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Kubánskej republiky Rafaela Paulina Pino Bécquera, ktorého informoval o tom, že SR už v pondelok odošle do Svetového potravinového programu Organizácie Spojených národov finančný príspevok vo výške 200-tisíc eur určený na nákup sušeného mlieka.

09.04.2024

Na Slovensko dnes (9. apríla 2024) pricestoval výkonný tajomník Prípravnej komisie pre Organizáciu Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO) Robert Floyd. Na úvod oficiálnej návštevy rokoval s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Jurajom Blanárom za účasti predsedníčky Úradu jadrového dozoru SR Marty Žiakovej. Výkonný tajomník poukázal predovšetkým na intenzívnu spoluprácu so SR, ktorá hostila spomedzi všetkých štátov sveta doposiaľ najviac medzinárodných cvičení a kurzov organizovaných CTBTO.

04.04.2024

Ministri zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie rokovali 3. a 4. apríla 2024 v bruselskej centrále NATO o prípravách júlového samitu Aliancie vo Washingtone, posilňovaní kolektívnej obrany, pomoci pre Ukrajinu a prehĺbení spolupráce s partnermi z indo-pacifického regiónu. Slovenskú delegáciu viedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár.

04.04.2024 Turecko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec dnes (4. apríla 2024) prijal nového mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Tureckej republiky na Slovensku Erkana Özorala na jeho nástupnej návšteve.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval dnes (3. apríla 2024) v rámci prvého dňa zasadnutia šéfov diplomacií členských štátov Severoatlantickej aliancie v Bruseli s britským ministrom zahraničných vecí Davidom Cameronom. Partneri hovorili o prípravách na washingtonský samit NATO v kontexte prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine a zároveň otvorili tému posilnenia vzájomnej spolupráce v ekonomickej oblasti.

03.04.2024 Belgicko

Slovenská republika sa vlani zúčastnila 16 zahraničných misií, operácií a ďalších aktivít medzinárodného krízového manažmentu, v rámci ktorých pôsobilo 460 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR), Policajného zboru SR a civilných expertov. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informovalo v Správe o pôsobení Slovenskej republiky v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2023, ktorú dnes (3. apríla 2024) vzala na vedomie vláda SR počas jej 26. rokovania.

29.03.2024

Prioritnou úlohou Aliancie je riešiť spory mierovými prostriedkami, nie použitím sily V piatok (29. marca 2024) si Slovenská republika pripomína 20. výročie suverénneho rozhodnutia stať sa členom najstaršieho fungujúceho obranného zoskupenia poskytujúceho záruky kolektívnej bezpečnosti.