1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Najnovšie upozornenia pred cestou

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s pretrvávajúcou aktivitou teroristickej skupiny al-Šabáb v Džibutsku odporúča slovenským občanom zachovávať počas pobytu v Džibutsku maximálnu obozretnosť, vyhýbať sa verejným zhromaždeniam a miestam, kde sa zdržujú väčšie skupiny ľudí, a taktiež sledovať aktuálnu bezpečnostnú situáciu v krajine.

Stupeň teroristickej hrozby v Spojenom kráľovstve je na treťom stupni z piatich. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR naďalej odporúča občanom, aby zachovávali zvýšenú opatrnosť a ostražitosť, najmä na miestach s väčšou koncentráciou osôb a rešpektovali pokyny bezpečnostných zložiek.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach upozorňuje slovenských občanov, že v stredu, 17. apríla 2024, sa v Grécku uskutoční 24-hodinový celoštátny štrajk vyhlásený Všeobecnou konfederáciou zamestnancov Grécka.

Z dôvodu maximálnej výstrahy na Kanárskych ostrovoch kvôli silnému vetru a vlnobitiu upozorňujeme slovenských občanov, aby rešpektovali výstrahy a upozornenia obecných úradov a orgánov civilnej obrany v prímorských oblastiach, hlavne ak ide o prístup k nábrežiam, plážam a k pobrežiu všeobecne.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej upozorňuje na najdôležitejšie bezpečnostné varovania, ktoré sa týkajú nielen vybraných zväzových štátov Indie a ich území, ale aj celej krajiny.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride informuje, že v súvislosti s konaním prvých zápasov štvrťfinále Ligy majstrov prijali príslušné bezpečnostné zložky v Madride opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti návštevníkov štadiónov Realu Madrid Stiago Bernabéu a Atlético Madrid na štadióne Atlético v Madride.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča občanom SR opustiť územie Sudánu kvôli prebiehajúcemu vojenskému konfliktu v Chartúme a ďalších častiach krajiny.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí v krajine.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi neodporúča slovenským občanom cestovať do určitých oblastí.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča slovenským občanom dodržiavať bežné bezpečnostné opatrenia počas pobytu v Rwande. Hrozba výskytu teroristických útokov v krajine nie je vylúčená. 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania alebo necestovať do určitých oblastí v krajine.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi neodporúča slovenským občanom cestovať do regiónu Mtwara pozdĺž tanzánijsko-mozambickej hranice resp. do oblastí nachádzajúcich sa vo vzdialenosti cca 20 km od tanzánijskej hranice s provinciou Cabo Delgado v Mozambiku. Dôvodom sú útoky skupín spojených s islamským extrémizmom. 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kišiňove informuje občanov Slovenskej republiky a cestujúcu verejnosť, že vláda a parlament Moldavskej republiky už nepredĺžili platnosť mimoriadnej situácie v krajine s účinnosťou od 1. januára 2024. t.j. v Moldavsku neplatí mimoriadny stav, ako tomu bolo doteraz (od 24. februára 2022).

V súvislosti so zhoršenou bezpečnostnou situáciou Styčný úrad Slovenskej republiky v Prištine naďalej odporúča občanom Slovenskej republiky zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblasti severného Kosova.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že bezpečnostná situácia v Egypte je v súčasnej dobe relatívne stabilná. Hrozba výskytu teroristických útokov v krajine nie je vylúčená. Táto hrozba je však minimalizovaná vďaka úsiliu bezpečnostných zložiek a všeobecne sprísneným kontrolám. 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje občanov, že v dôsledku bezpečnostnej situácie v Líbyi naďalej neodporúča slovenským občanom akékoľvek cestovanie do krajiny. Slovenská republika nemá v Líbyi svoje zastúpenie a pre poskytnutie pomoci v prípadoch núdze má len obmedzené možnosti.

​​​​​​​Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s nestabilnou situáciou v Iraku, ako aj v kontexte celkového rastúceho napätia v blízkovýchodnom regióne, odporúča občanom Slovenskej republiky venovať zvýšenú pozornosť zásadám osobnej bezpečnosti, dôsledne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek a úradov a vyhýbať sa hromadným zhromaždeniam.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu.

Bezpečnostná situácia v Libanone je komplikovaná, premenlivá a regionálne rôznorodá. Ozbrojený konflikt v prihraničných oblastiach s Izraelom, komplikovaná sociálno-ekonomická situácia, nedostatočné financovanie štátneho sektora a prítomnosť extrémistických a teroristických skupín negatívne ovplyvňujú pobyt v krajine.

Úroveň odvetných opatrení po teroristickom útoku Hamasu na Izrael výrazným spôsobom môže ovplyvniť eskaláciu konfliktu na Západnom brehu s priamymi dôsledkami pre Jordánsko. V Ammáne a ostatných mestách sa pravidelne konajú demonštrácie po piatkových modlitbách.

Bezpečnostná situácia na prevažnej väčšine územia Iraku je dlhodobo nestabilná, spojená s vysokým rizikom teroristických aktivít v niektorých provinciách a násilnej kriminálnej činnosti, vrátane únosov osôb za účelom výkupného. Región irackého Kurdistanu spadá do bezpečnejšej zóny, avšak tiež s výskytom sporadických ozbrojených útokov...

Stupeň cestovného odporúčania sa nemení. Naďalej sa neodporúča cestovať do Sýrie, kde dochádza k únosom ľudí a ozbrojeným násilným kriminálnym prepadom. Presuny po krajine komplikuje množstvo tzv. check-points. V niektorých častiach naďalej operujú teroristi z tzv. Islamského štátu...

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku z bezpečnostných dôvodov odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovať do najjužnejších thajských provincií Pattani, Yala a Narathiwat a do južnej časti Songkhla.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v Mjanmarskej zväzovej republike, kde dochádza k ozbrojeným stretom medzi vojenskými zložkami vo viacerých častiach krajiny, vyzýva občanov Slovenskej republiky, ktorí sa nachádzajú na území Mjanmarska, aby dôkladne zvážili nevyhnutnosť zotrvania v krajine a odporúča opustiť Mjanmarsko.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou naďalej odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblastí v bezprostrednej blízkosti arménsko-azerbajdžanskej hranice.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na pretrvávajúcu nepriaznivú bezpečnostnú situáciu. Vzhľadom na pokračujúcu vojnu na Ukrajine odporúča občanom Slovenskej republiky necestovať do Gomelskej a Brestskej pohraničnej oblasti a obmedziť cestovanie na územie Bieloruska len na nevyhnutné cesty.

V nadväznosti na sériu zemetrasení 3. apríla 2024 na východe ostrova vydal Meteorologický ústav Taiwanu (CWA) výstrahu pred prívalovými vlnami tsunami a sekundárnymi otrasmi na najbližšie tri dni pre okres Hualien.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí Turecka.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti so zvýšeným stupňom teroristického ohrozenia vo Švédsku (stupeň 4 na 5-stupňovej stupnici) odporúča slovenským občanom, aby zachovávali zvýšenú opatrnosť a ostražitosť, najmä na miestach s väčšou koncentráciou osôb a rešpektovali pokyny bezpečnostných zložiek.

V súvislosti s ďalej sa šíriacou vlnou násilných protestov a dlhodobo nestabilnou situáciou na Haiti, nedostatkom vody, potravín a liekov a zároveň kritickou a nepredvídateľnou situáciou v krajine, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje občanov Slovenskej republiky na vysoké bezpečnostné riziká pri cestách do tejto karibskej krajiny.

1 / 6